Aktuality

Zveřejněno 1. 11. 2017

Pozvánka na "Pochod slavkovským bojištěm"

Proběhne: 25. 11. 2017 –

Pochod slavkovským bojištěm, VIII. ročník

 

Skupina historického šermu Buhurt Křenovice, napoleonská sekce, by vás ráda pozvala k uniformovanému pochodu slavkovským bojištěm. Zájemci
o tento již tradiční pochod po stopách slavkovské bitvy mohou přijít
v sobotu 25. listopadu 2017 na horní nádraží v Křenovicích, kde bychom společně odjeli vlakem v 7.54 hod do Újezdu u Brna. Přidat se k naší koloně můžete i kdekoliv po cestě. Od nádraží se pěšky vydáme ke kapličce sv. Antonína Paduánského a potom na Mohylu míru, kde se můžete občerstvit v místní kavárně, či navštívit expozici v muzeu. Dále bychom pokračovali k pomníku tří císařů nad Zbýšovem a přes hromadné hroby nad naší obcí zpět do Křenovic. Trasa měří cca 13 km a pro více zdatné může cesta pokračovat až do Slavkova, odkud se mohou dopravit zpět do Křenovic opět vlakem. Doufáme, že se nám vydaří počasí, a my si tak společně týden před samotnými vzpomínkovými akcemi Bitvy tří císařů projdeme tuto trasu (zelené turistické značení). Připomeneme si tak, co vojáci té doby zažívali při svých pochodech a taženích. Uniformovaní vojáci, civilní obyvatelstvo a rodiče s dětmi jsou v hojném počtu srdečně vítáni. Pro všechny pak bude připraven malý historický kviz se závěrečným vyhodnocením a předáním diplomů. U jednotlivých zastavení bude k uctění památky padlých vystřelena čestná salva, doplněná odborným výkladem. Pochod zakončíme u sochy M. Kutuzova v Křenovicích asi ve 12 hodin.

 

 

 

Letos uplyne 212 let od doby, kdy se objevili

 

Francouzové v Křenovicích

 

 

Skupina historického šermu Buhurt a obec Křenovice

si vás dovolují pozvat

při příležitosti 212. výročí Bitvy tří císařů

do historického ležení francouzských vojsk ve dvoře Obecní hospody, k malé šarvátce vojenských jednotek, na pochod k hromadným hrobům na Zlaté hoře,

k malému pietnímu aktu u božích muk

a slavnostnímu nástupu u pomníku M. I. Kutuzova.

 

V pátek 1. prosince 2017 od 16 hodin bude veřejnosti přístupné improvizovanévojenské ležení ve dvoře Obecní hospody, kde, jako již tradičně, uvidíte vojáky a markytánky ve francouzských a rakouských uniformách kolem táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatříte civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V provozu bude rovněž střežené dobové vězení pro dezertéry, neposlušné vojáky a jinou podobnou chátru. Můžete také nahlédnout do našeho velitelského štábu spojeneckých rusko-rakouských vojsk upraveného z naší klubovny. Rovněž zde uvidíte plně vybavený markytánský vůz, kde se dozvíte, co všechno markytánky pro vojáky zajišťovaly. Na prostranství před dvorem se letos utáboří ruská jednotka se svými stany a dělem. V letošním roce opět posílí naše řady kolegové z Francie, Bulharska a Polska. Nebude chybět prodej svařeného vína, uzených klobás a pro děti párků v rohlíku.

 

V 17. 30 hodin se jednotky přemístí na okraj Křenovic směrem k Holubicím na bitevní pole, kde předvedou malou komentovanou šarvátku. Tradičně se zde utkají vojáci všech zúčastněných armád Bitvy tří císařů, Francouzi proti Rakušanům a Rusům.

 

V 19 hodin vyjdou za svitu pochodní jednotky uniformovaných vojáků, dětí s lampióny a ostatní směrem ke Zlaté hoře. Zde u hromadných hrobů vojínů slavkovské bitvy uctíme památku padlých, kteří zde již 212 let odpočívají. Při tomto pietním aktu budou položeny květiny a vystřelena čestná salva. Zapálením svíček na hromadných hrobech si symbolicky připomeneme utrpení všech, kteří zde leží. Potom se, jako každoročně, můžete zahřát u velkého ohně svařeným vínem nebo teplým čajem. Po krátkém reprodukovaném projevu bude za doprovodu historické hudby na téma slavkovská bitva, odpálen slavnostní ohňostroj, ve kterém se pokusí pomocí pyrotechnických efektů a hudby znázornit dění celé bitvy: nástup vojáků, krvavá řež, marnost smrti, vítězství a sláva.

 

V sobotu2. prosince dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám k malému pietnímu aktu v 11 hodin.

 

V neděli 3. prosince proběhne v Křenovicíchv 9 hodin slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva a poté se jednotky přemístí na Mohylu míru ke společnému pietnímu aktu.

 

 

 

Zpět na seznam aktualit

Kam dál?

ÚŘAD