Aktuality

Zveřejněno 17. 6. 2021

Obec Tvarožná nabízí knihu o četnících

Proběhne: 17. 6. 2021 – 31. 12. 2021

NOVÁ KNIHA O ČETNÍCÍCH

 

Obec Tvarožná vydala ke 100. výročí zřízení místní četnické stanice knihu kronikáře Františka Kopeckého s názvem „PŘÍBĚHY (NEJEN) TVAROŽENSKÝCH ČETNÍKŮ“.

Obsahem knihy je běžná činnost tvaroženských četníků na pozadí poměrů a událostí v samostatné republice i v Protektorátu Čechy a Morava v letech 1921 – 1945.

Její součástí jsou příběhy z Brněnska, Bučovicka, Slavkovska a Vyškovska.

Autor píše o krádežích, vraždách, sebevraždách, hazardních hrách, dopravních nehodách a o dalších skutečných smutných událostech místního i regionálního významu.

Informace o popisovaných případech čerpal v Okresním archívu Brno – venkov, v Okresním archívu Vyškov, v Moravském zemském archívu, v Moravské zemské knihovně, v Archívu bezpečnostních složek, v četnických kalendářích i obecních kronikách.

V závěru knihy nechybí zprávy o dění ve Tvarožné, Velaticích, Horákově a v Mokré v letech 1945 – 1949, tedy o událostech, řešených už pod názvem Sbor národní bezpečnosti.

Přílohami jsou fotografie, archívní materiály, ukázky z četnických zápisů, novin, kronik a četnických kalendářů.

Autorovým cílem je přispět k pochopení nelehké práce tehdejších strážců pořádku a bezpečnosti a nahlédnout do jejich životů.

Na 352 stranách najdete řadu hořkých a truchlivých příběhů které vás snad svým obsahem zaujmou.

Knihu můžete od srpna získat na Obecním úřadě ve Tvarožné.

PREBAL NAHLED [JPG 388.15 kB]

Zpět na seznam aktualit

Kam dál?

ÚŘAD